Kannabiksen terpeenit ja niiden vaikutukset

Konopné terpeny a jejich účinky

Aromatické a jedinečné účinky konopí nezpůsobuje jen nejznámější složka THC, ale také řada sloučenin nazývaných terpeny. Terpeny jsou organické, aromatické oleje, které najdeme v mnoha rostlinách – například citronu propůjčují svěží vůni (terpen d-limonen). V konopí bylo identifikováno přes 100 různých terpenů a tvoří významnou část esenciálních olejů rostliny. V dalším textu si vysvětlíme, co jsou terpeny, jak ovlivňují aroma, chuť a celkový prožitek z konopí, které terpeny jsou nejběžnější, jaké terpenové profily se typicky vyskytují u indika a sativa odrůd a závěrem představíme několik známých odrůd konopí včetně jejich terpenového složení. Článek je napsán odlehčenou, informativní formou pro začátečníky, ale přináší i hlubší poznatky s oporou v odborných zdrojích pro zkušenější čtenáře.

Co jsou terpeny a jakou roli hrají v konopí?

Terpeny jsou aromatické sloučeniny produkované rostlinami, které jim dodávají typickou vůni a chuť. Patří mezi isoprenové deriváty: prakticky jsou molekuly terpenů složeny z pětiuhlíkových jednotek isoprenu. Terpeny se nacházejí v esenciálních olejích mnoha rostlin – když pryskyřice jehličnatého stromu voní po lese nebo když levandule uklidňuje svým aroma, jsou za tím právě terpeny. V konopí se terpeny vyskytují ve vysoké koncentraci v pryskyřičných žlázkách (trichomech) spolu s kanabinoidy (THC, CBD atd.). Dlouho se mělo za to, že jedinými aktivními látkami konopí jsou kanabinoidy, ale v posledních letech se věda zaměřila i na možnou synergii terpenů s kanabinoidy – tento jev se nazývá „efekt doprovodu“ (entourage effect). Jinými slovy, terpeny nepřinášejí jen aroma, ale mohou rovněž modulovat účinek konopí na lidský organismus.

Analýzy prokázaly, že konopí může obsahovat téměř sto různých terpenů a terpenoidů. Jednotlivé odrůdy mívají své specifické terpenové profily – tedy směsné poměry různých terpenů – které je odlišují z hlediska vůně a možného účinku. Například odrůdy rodu Kush se mohou vyznačovat odlišnými terpeny oproti odrůdám rodu Haze. Terpeny tak plní v konopí pestrou roli: chrání rostlinu před škůdci (svou silnou vůní), lákají opylovače a z pohledu člověka bohatě doplňují chuťový a voňavý vjem, přičemž zřejmě také podporují terapeutický potenciál kanabinoidů.

Jak terpeny ovlivňují vůni, chuť a prožitek?

Terpeny určují, jak konopí voní a chutná. Když otevřete dózu s konopím a ucítíte výraznou borovicovou, citrusovou, dieselovou nebo třeba květinovou vůni, tyto podtóny má na svědomí konkrétní terpen. Například pinen voní jako jehličnatý les, limonen vnáší štiplavou citrusovou notu, linalool připomíná květy levandule a karyofylen přidává štiplavě pepřovitý, kořenný nádech. Jedna odrůda může obsahovat desítky terpenů, ale obvykle několik z nich převažuje a určuje tak význačný aroma-profil. Terpeny rovněž ovlivňují chuť při kouření nebo vaporizaci: sladká ovocná příchuť, zemitý pižmový tón či mátová stopa ve výdechu jsou důsledkem přítomnosti určitých terpenů.

Zajímavé je, že terpeny mohou působit nejen na vjemy, ale také na povahu účinku samotného konopí. Výzkumy poukazují na společné působení terpenů s kanabinoidy, kde terpeny mohou zesilovat nebo upravovat působení THC a CBD. Například laboratoře zaznamenaly, že pinen může tlumit krátkodobé narušení paměti způsobené THC zvýšením aktivity neurotransmiteru acetylcholinu v mozku – vysoký obsah pinenu ve vybrané odrůdě by tak teoreticky znamenal méně zastřený, “čistší” psychoaktivní efekt. Podobně myrcen údajně zesiluje účinek kanabinoidů tak, že snižuje odolnost hematoencefalické bariéry, a tím usnadňuje pronikání THC do mozku. Souhra mezi terpeny a kanabinoidy je stále předmětem intenzivního výzkumu, avšak mnoho uživatelů zmiňuje rozdílné účinky různých odrůd právě díky terpenům.

Existují i náznaky, že některé terpeny mohou působit přímo na organismus svými vlastnostmi. Například studie z roku 2021 prokázala, že pět běžných terpenů v konopí vyvolalo u pokusných zvířat podobné chování jako kanabinoidy včetně útlumu bolesti. To naznačuje, že terpeny nejsou pouhými “pasivními přihlížejícími”, nýbrž mohou mít samy terapeutické účinky (například protizánětlivé, analgetické, relaxační). Mnoho terpenů je i z jiných zdrojů známo pro své léčebné použití: linalool (z levandule) má zklidňující vlastnosti, β-karyofylen se váže na receptor CB2 a funguje jako protizánětlivá látka.

Je dobré mít na paměti, že reakce se u různých lidí liší: organismus každého člověka reaguje na konkrétní sestavu terpenů a kanabinoidů trochu jinak. Co jednomu připadá povzbuzující, může druhého uklidňovat. Velkou roli hrají i subjektivní zkušenosti: například OG Kush může někdo cítit jako příjemně uklidňující, ale nepříliš utlumující, zatímco jiný uživatel ji vnímá jako silně uspávající. Z tohoto důvodu mohou být laboratorní údaje o terpenovém profilu vodítkem, ale nejlepší cestou, jak odhalit vhodné odrůdy, zůstává individuální vyzkoušení. Spousta informací o terpenových účincích pochází z uživatelských komunit a do nedávna byla věda omezena kvůli restrikcím ve výzkumu konopí. V současnosti však zájem o terpeny roste a naše poznání jejich role v celkovém působení konopí se neustále prohlubuje.

Nejběžnější terpeny a jejich vlastnosti

V konopí bylo identifikováno mnoho terpenů, avšak jen několik z nich se vyskytuje opakovaně v hojném množství. Níže uvádíme nejčastější terpeny a jejich klasické rysy z hlediska aroma i možného účinku:

  • Myrcen (β-myrcene): Vůně je zemitá, pižmová, lehce připomíná hřebíček nebo byliny. Jde o nejrozšířenější terpen v konopí. Bývá mu přisuzován uvolňující, zklidňující efekt; pokud květy obsahují přes 0,5 % myrcenu, často se mluví o tradičním “gaučovém efektu” (couch-lock) spojovaném s indikou. Myrcen také usnadňuje vstřebávání dalších látek (THC) díky vyšší propustnosti hematoencefalické bariéry. Najdeme ho v mangu, chmelu, tymiánu.
  • Pinen (α-pinene): Jak název napovídá, pinen voní borovicově, lesně. Je jedním z nejběžnějších terpenů v přírodě (vyskytuje se v pryskyřici jehličnanů). U konopí je zajímavá jeho schopnost zostřit efekt THC: pinen může snižovat narušení paměti vyvolané THC, a tak přinášet jasnější “high”. Navíc má bronchodilatační a protizánětlivé účinky. Kromě konopí najdeme pinen v rozmarýnu, eukalyptu, některých bylinách. Mnoho “skunk” a “haze” odrůd je bohatých na pinen.
  • Karyofylen (β-caryophyllene): Aroma je pepřovité, kořeněné, s dřevitým nádechem. Karyofylen je výjimečný tím, že se váže přímo na receptor CB2 v endokanabinoidním systému – lze jej tedy považovat i za “kanabinoid”. Má protizánětlivé, antioxidační účinky. V konopí tak pomáhá uvolňovat tělo a zmírňovat stres. V hojné míře se objevuje v černém pepři, hřebíčku, skořici. Silně aromatické indiky (Kush) a hybridy jako Cookies bývají na karyofylen bohaté.
  • Linalool: Vyznačuje se květinovou, levandulovou vůní. Působí uklidňujícím, protiúzkostným dojmem, podporuje spánek a může snižovat svalové křeče. Nachází se mimo jiné v levanduli, pelyňku nebo bazalce. V konopí je charakteristický pro indika-dominantní odrůdy, kterým dodává relaxační, až lehce uspávací povahu. Zkoumá se také jeho možné využití v onkologii, kde by mohl pomáhat tlumit stres.
  • Limonen: Snadno rozpoznatelný citrusový tón, jako čerstvá citronová kůra. Jeden z nejčastějších terpenů v konopí, zejména u sativa typů. Má povzbuzující charakter; uživatelé uvádějí, že odrůdy s vysokým limonenem zlepšují náladu a dodávají energii. Studie prokázaly i antimikrobiální vlastnosti limonenu (ničí bakterie, houby). Terapeuticky může snižovat stres a úzkost. V přírodě je hojně obsažen v citrusových plodech. Z konopných odrůd jej najdeme ve Super Lemon Haze, Lemon Skunk aj.
  • Humulen: Také označovaný α-humulen. Má zemitou, chmelovou vůni, připomínající pivo. Zajímavé na humulenu je, že může tlumit chuť k jídlu, což je opak obvyklého účinku konopí. Rovněž byly pozorovány protizánětlivé, analgetické a snad i protinádorové účinky. Humulen se vyskytuje v chmelu, koriandru, esenciálním oleji z hřebíčku. Často se nachází v Kush odrůdách a některých haze hybridech, přináší jemný nádech chmelovité vůně.
  • Terpinolen: Terpen s mnohavrstevnatou vůní: mísí se v něm tóny borovice, bylin, květin i slabá citrusová linka. Není tak běžný jako předchozí terpeny, ale bývá dominantní ve známých sativa kmenech (v 1 z 10 odrůd), např. Jack Herer, XJ-13, Dutch Treat. V laboratoři se mu přičítají uklidňující (sedativní) vlastnosti, přesto jsou odrůdy s vysokým terpinolenem v praxi popisovány jako euforické, energické a podporující kreativitu (často haze variety). Terpinolen se vyskytuje i v muškátovém oříšku, kmínu, čajovníku, jablkách a je oblíbenou přísadou parfémů a mýdel díky svěží vůni.
(Kromě výše zmíněných terpenů existuje v konopí i mnoho dalších, třeba nasládlý bylinkový ocimen s antivirovými účinky, eukalyptový eukalyptol pro tišení bolesti a zlepšení soustředění nebo nerolidol s dřevitou vůní, který působí sedativně a antimykoticky – ale většinou se vyskytují v menších koncentracích nebo v raritnějších odrůdách. Zde se zaměřujeme na ty nejčastější.)

Typické terpenové profily indika/Kush odrůd

Tradičně se konopné odrůdy dělí na indika a sativa (případně hybridy). Indika – k nimž patří i mnohé Kush odrůdy – proslula silně uvolňujícím, těžkým účinkem, zaměřeným spíše na tělo (body high). S touto charakteristikou se pojí konkrétní terpeny. Obvyklé je hojné zastoupení myrcenu, považovaného za klíč k sedativnímu účinku indik. Myrcenové, zemitě kořenité aroma je ostatně typickým znakem mnoha indika květů. Dále se v indikách často nachází karyofylen, linalool, humulen, které dodávají paprikový, květinový, zemnější charakter a zřejmě posilují relaxační a analgetické účinky.

Je dobré vědět, že sebedefinice terpenového profilu nemusí slepě kopírovat zažité dělení “indika vs. sativa”. Například v jisté analýze konopných vzorků z Cannabis Cupu dokonce “sativa” vítězové obsahovali vyšší hodnoty myrcenu a terpinolenu než “indika” vzorky, zatímco “indiky” měly víc limonenu, karyofylenu a linaloolu. Genetický původ tedy není jedinou určující složkou; každá odrůda je jedinečná. Přesto lze obecně říci, že slavné indika (hlavně Kush linie) mívají v terpenovém profilu myrcen, karyofylen, linalool, někdy humulen. Např. OG Kush – jedna z nejoblíbenějších odrůd – se laboratorně vyznačuje vysokým obsahem β-karyofylenu, limonenu a myrcenu, s přídavkem linaloolu, pinenu a humulenu. Její mohutné zemitě pižmové a citrusové aroma doprovází silně uklidňující, avšak mnohdy i náladuzlepšující účinek. Pro mnoho uživatelů tak představuje ideální večerní kmen, jenž přináší hlubokou relaxaci, uvolnění stresu a někdy i podporu spánku.

Typické terpeny sativa/Haze odrůd

Sativa odrůdy (včetně Haze genetik) jsou spojovány s energií, stimulací a euforií. Terpeny u nich hrají významnou roli v živém aroma i účincích. Chuť i vůně bývají jasnější, sladší než u indik, často se objevují citrusové, tropické, borovicové nebo až “naftové” tóny. Jde o terpeny jako limonen, pinen, terpinolen, ocimen a také β-karyofylen, avšak v odlišném poměru než u indik.

Jedním z ikonických terpenů sativa světa je terpinolen, zmíněný výše. Hodně Haze odrůd má terpinolen jako dominantní terpen, což dává čerstvou, někdy až květinovou vůni a u uživatele navozuje veselou, kreativní, společenskou energii. Kupříkladu Super Lemon Haze obsahuje obzvlášť hodně terpinolenu a navíc okimenu, což dohromady vysvětluje její unikátní citrusový, ale přitom lesní nádech, a “jiskrný” euforický účinek.

Také limonen je v sativách velmi častý. Najdeme jej ovšem i v jiných typech, avšak v Haze, Diesel či Skunk liních se vyskytuje zvlášť hojně. Limonen dává kmeni jasný citrusový ráz (připomínající grep nebo citron) a u uživatelů bývá spojován s lepším rozpoložením, menším stresem. Mnozí tak popisují limonenově bohaté sativy jako ideální pro denní použití, jelikož kombinují vzpruhu s psychickým uvolněním.

Pinen je dalším stěžejním sativa terpenem. U kmenů s křišťálově pronikavou vůní (jako Chemdawg či některé Haze variace) se α-pinen a β-pinen postarají o jehličí, pryskyřičnou stopu. Jak jsme zmiňovali, pinen podporuje kognitivní jasnost, což mnoho konzumentů využívá pro kreativní činnosti – navíc potlačuje “mozkovou mlhu” spojenou s THC. A nelze opomenout β-karyofylen – i to se v sativách vyskytuje relativně často, dodává jim kořeněný podtext a poněkud uzemňuje euforickou povahu čistých sativ.

Celkově tedy sativa (zejména Haze, Diesel) typicky oplývá svěžími a povzbuzujícími terpeny (limonen, pinen, terpinolen, ocimen, karyofylen), jež dohromady přinášejí energetizující, zlepšující náladu a podněcující high. Tomu odpovídá i aroma plné citrusů, borovic, exotického ovoce, či dokonce palivových tónů.

Příklady známých odrůd a jejich terpenových profilů

Zde je několik slavných odrůd konopí, u kterých se zaměříme na jejich terpeny a typické účinky:

  • OG Kush (Indica-dominantní hybrid): Jde o křížence Chemdawgu, Lemon Thai a Pakistani Kush. Vůně je intenzivní: směs zemitě pižmových, “páleně gumových” tónů se stopou citronu a borovice. Laboratoře v OG Kush naměřily nejvíc β-karyofylenu, d-limonenu a β-myrcenu. K tomu se vyskytuje střední podíl linaloolu, α-pinenu a humulenu. Tento terpenový “mix” koresponduje se známými účinky: většina uživatelů popisuje OG Kush jako silně relaxační a antistresový kmen. Karyofylen a linalool ulevují tělu a mysli, limonen zvedá náladu, myrcen prohlubuje tělesné uvolnění. Z těchto důvodů je OG Kush často považován za noční, uklidňující variantu.
  • Super Lemon Haze (Sativa): Dvojnásobný vítěz Cannabis Cupu, genetický mix Lemon Skunk a Super Silver Haze. Super Lemon Haze vyniká hlavně terpinolenem a d-limonenem; v analýzách se navíc často uvádí vyšší zastoupení ocimenu plus stopy pinenu a karyofylenu. Výsledek: svěží citrusovo-sladká vůně a chuť, až jako citronová limonáda s bylinkovým dozvukem. Účinek je díky těmto terpenům popisován jako radostný, společenský a kreativní – terpinolen plus limonen dělají z SLH optimistickou, euforickou “denní” odrůdu. Mnozí si ji chválí pro pozvednutí nálady a motivace.
  • Blue Dream (Hybrid): Pochází z Kalifornie, jde o sativa-dominantní hybrid křížící Blueberry Indica a Haze Sativa. Proslula sladce ovocným (borůvkovým) aroma a vyváženými účinky. V terpenových testech bývá dominantní β-myrcen, následovaný α-pinenem a β-karyofylenem. Často se vyskytuje i trochu limonenu a linaloolu. Myrcen přináší zemitě bylinkovou, “borůvkovou” vůni a relaxaci, pinen se stará o svěží jehličnatý nádech a trocha karyofylenu doplňuje jemnou kořenitost. Výsledek: harmonická odrůda, jež poskytuje tělesné uvolnění a duševní povznesení bez přílišné ospalosti. Blue Dream je populární i v léčbě pro schopnost mírnit stres, depresi, bolest a svalové napětí, avšak zachovat uživatele funkčního během dne.

(Za zmínku stojí dále např. Granddaddy Purple (indika s vysokým myrcenem a pinenem, sladce “hroznovou” vůní a silným uvolněním) nebo Jack Herer (sativa s výrazným terpinolenem a pinenem pro stimulující, tvořivý účinek). Každá odrůda má vlastní terpenový “otisk prstu”, který ji dělá jedinečnou.)

Závěrem

Terpeny jsou klíčovou součástí pozoruhodné chemie konopí. Nejenže rozhodují o vůni a chuti daného kmene, ale mohou také ovlivnit prožitek z jeho užívání. Pro začátečníka představuje svět terpenů nový způsob, jak konopí chápat: pouhý obsah THC nevypovídá vše, zatímco pachové náznaky mohou napovědět, jaký efekt se asi dostaví. Například odrůda vonící citrusově, může být povzbuzující a zlepšující náladu (díky limonenu), zatímco zemité, bylinou připomínající aroma leckdy přináší hlubokou relaxaci (kvůli myrcenu). Zkušeným uživatelům nabízejí terpeny nekonečné možnosti zkoumání – s laboratorními testy a vlastním čichem si lze vybírat kmeny s “dokonalým” profilem pro určitý účel či denní dobu.

Věda o terpenech je stále v pohybu, novinky přibývají. Koncept efektu doprovodu naznačuje, proč celé spektrum látek v konopí (full-spectrum) může působit silněji nebo jinak než prostě izolované THC. Ač mnoho stávajících poznatků pochází od komunit uživatelů a zkušeností, předběžné výzkumy potvrzují, že terpeny samy o sobě mají terapeutický potenciál a společně s kanabinoidy tvoří složitou a harmonickou směs. V budoucnu tak můžeme očekávat hlubší pochopení, jak např. konkrétní kombinace terpenů zlepšuje účinnost proti bolesti či úzkosti.

Terpeny obohacují konopí ve světě vůní i účinků. Až tedy příště budete zkoušet novou odrůdu, zkuste si uvědomit vliv terpenů – oceníte tak ještě více pestrost této rostliny. Ať už hledáte uklidňující večerní strain nebo povzbuzující denní variantu, terpeny jsou základním klíčem. Nebojte se zkoumat a porovnávat – je to zároveň zábavné i poučné. Právě terpeny dělají z každé odrůdy něco jedinečného a dodávají světu konopí barevnost a pestrost, kterou milujeme.

Zpět na blog